Byt PAN

Kompletná rekonštrukcia: Ako presvetliť byt v Starom Meste?

Architekti: Juraj Palovič, Petr Strojný, Video: Andrej Ižold

Byt sa nachádza v historickom centre Bratislavy v bytovom dome z druhej polovice 19. storočia. Jeho stav pred rekonštrukciou charakterizovali vysoké stropy, ale aj nevhodne upravená dispozícia a problém s presvetlením priestoru. Zbavili sme sa pôvodnej úpravy a navrhli sme úplne novú dispozíciu bytu. Otvorením a premiestnením obývacej miestnosti s kuchyňou priamo k vstupu sme túto časť bytu presvetlili zo strany ulice aj z dvora. Obojstrannou orientáciou tak získal hlavný denný priestor ranné aj poobedňajšie slnko a zároveň sa dá v lete rýchlo a ľahko prevetrať.

Nová dispozícia rozdelila byt na dve polovice, na dennú a nočnú časť. Veľká spálňa v nočnej časti má dva vstupy, jeden priamy a jeden cez šatník. V budúcnosti je tak možné miestnosť jednoducho predeliť na dve menšie. Okná v spálni orientované na hlučnú ulicu sú chránené z interiérovej strany vysokými okenicami od podlahy až po nadpražia okien. Vysoké rámové dvere a dvojkrídlové okenice sú ďaľšími súčasnými zásahmi, ktorými sme sa snažili priblížiť k pôvodnemu historickému charakteru bytu s vysokými stropmi a otvormi.

Podlaha v celom byte je z masívneho dubu v krokvovom vzore. Okrem dubového dreva sú v interiéri výrazne zastúpene aj farebné plochy – svetloružové posuvné dvere, vínovo-červená stolová doska, tmavomodré a krikľavo-žlté dvere do spálne, svetlomodré okenice. Steny v nočnej časti a niektoré nábytkové prvky v druhej polovici bytu sú tmavošedé.

Najvýraznejším prvkom interiéru je obklad steny v dennej časti bytu, ktorý tvoria dubové trojuholníkové profily z jednej strany upravené farbou. Profily sú usporiadané v obklade tak, aby pri pohľade od okien tvorili celistvú drevenú stenu, ale pri opačnom pohľade od vstupu, bola z obkladu viditeľná len jeho farebná ružovo-biela štruktúra. Pohybom okolo steny sa jej výzor neustále mení. Kuchynská linka odhaľuje priznané dubové zásuvky, tmavošedý box s teplovzdušnou trúbou a malou knižnicou má pracovnú dosku z nerezu. Klimatizačné jednotky a radiátory pod oknami sú ukryté za horizontálnymi lamelami.

Hra s farbami, veľké otvory, vzdušný priestor a denné osvetlenie sú hlavnými prvkami rekonštrukcie interiéru bytu PAN v pamiatkovo-chránenej budove.