Dom PAG

Dalmácia, ostrov Pag: Výhľad z prvého radu

Architekti: Juraj Palovič, Petr Strojný

Ostrov Pag s charakteristickou „mesačnou“ krajinou je od Bratislavy vzdialený 6-7 hodín jazdy autom. Prímorský rodinný dom sa nachádza v rovnomennom meste, v tesnej blízkosti malého historického centra z 15. storočia. Od mora ho delí iba úzky pás verejného parku. Najväčšou hodnotou domu je priamy výhľad na more a jeho umiestnenie v mestskej zástavbe mimo apartmánovej oblasti. Podľa chorvátskych zákonov samotné pobrežie nemôže byť v súkromnom vlastníctve, preto parcely v prvom rade od mora, patria medzi tie najcennejšie.

V bloku malých a úzkych parciel je tu zvykom využívať ich celú šírku na samotnú stavbu. Výška a tvar bol daný pôvodnou stavbou. Dom je okennými otvormi orientovaný iba smerom na more, zvyšné tri fasády sú plné, bez otvorov a chránia dom od častej bóry – silného východného vetra, ktorý prúdi od Velebitského pohoria.

Na jednoduchej bielej fasáde sme vytvorili rôzne typy okien s rôznymi typmi tienenia. Obývaciu miestnosť sme kvôli výhľadu umiestnili na najvyššom podlaží. Na strednom podlaží sa nachádza hlavná spálňa a kúpelňa so špeciálnym oknom s bielou šachovnicovou clonou, najnižšie podlažie obsahuje kuchyňu a hosťovskú spálňu s kúpelňou. Na Pagu je zvykom vstupovať rovno do kuchyne, vstupnou halou sa tak stáva už predzáhradka.

Na dome pri mori sú kľúčové vonkajšie priestory. Na vstupnej terase nechýba olivovník a markíza prestrešujúca exteriérové sedenie. Plot a bránka z bielych pásovín vytvárajú príjemnú clonu od verejného chodníka a parku. Pri čelnom pohľade je z terasy vidno cez park až na more, naopak pri vonkajších pohľadoch už z menšieho uhla pôsobí plot ako plná plocha. Výhľadová terasa na najvyššom podlaží má sklené zábradlie, ktoré umožňuje výhľady na kotviace člny cez koruny stromov aj z interiéru miestnosti.

Pozemok s výmerou 65m2 je stavbou zastavaný približne z dvoch tretín. Dom s dvomi spálňami má na troch poschodiach len 91m2 úžitkovej plochy a 34m2 terasovej plochy. Vďaka premyslenej organizácii vnútorných a vonkajších priestorov sa nám na malej výmere podarilo splniť náročné zadanie a vytvoriť komfortný prímorský dom s nádherným výhľadom.