Office TAJ

Architekti: Juraj Palovič, Petr Strojný

Administratívne priestory sa nachádzajú na prízemí bytového domu na Tajovského ulici v Bratislave. V Horskom parku sú bytové domy a kancelárske priestory skôr zvláštnosťou, okolitá zástavba rodinných domov a veľa zelene tak dodáva kanceláriam príjemnú domácku atmosféru. Nebytové priestory sme našli už bez priečok a podhľadov, iba v obnaženom konštrukčnom prevedení – železobetónový skelet, prefabrikované stropné panely, pôvodne veľkorozmerné hliníkové okná a vyusťujúce inštalačné rozvody z veľkej časti bytového domu. Vhodné skĺbenie návrhu reprezentatívnych administratívnych priestorov s technickými riešeniami ohľadom inštalácií, ich napojenia na nové rozvody a zachovania ich prístupu, boli jednou z technických výziev projektu.

Dispozícia priestoru bola do veľkej miery vopred zadefinovaná konštrukčným systémom bytového domu – skeletovými poliami so šírkou 2,9m a okennými otvormi na juho-západnej fasáde. Veľkorozmerné okenné presklenia na celú šírku konštrukčných polí mali dve výškové varianty – od podlahy po strop s výstupom na spoločnú bytovú terasu a druhú alternatívu s parapetom vo výške 2,1m. V šiestich skeletových poliach sme vytvorili štyri samostatné kancelárie a dve zasadacie miestnosti. Cez sklenené priečky “meetingoviek” sme priniesli svetlo z terasy až do vstupnej časti priestorov, kde sme umiestnili loungeovú časť s recepciou.

Recepčný stôl, piliér so skrytými vertikálnymi rozvodmi a malá komoda s tlačiarňou sú spolu ohraničené tehlovo-červenou žliabkovanou mdf-kou. Vizuálne rozšírená červená recepcia je tak viditeľná z viacerých strán a predstavuje prirodzený stredobod priestoru. Pozadie recepcie vytvára béžová skriňová zostava so stenovým obkladom a kuchynkou čiastočne skrytou za šedo-modrou stenou. Farebné prvky dopĺňajú v priestore okrovo-žlté obložkové dvere do obidvoch koncových kancelárií na celú šírku a výšku chodby.

Okrem výrazných farebných stolárskych prvkov sú v projekte použité vzhľadovo neutrálne materiály – šedá polyuretánová podlaha, čierne hliníkové okenné rámy, odhalený betónový strop, sklenené priečky, prírodný dub. Kancelárie a zasadačky sú dotvorené závesmi z bieleho taftu, ktoré zlepšujú mieru akustiky a súkromia v jednotlivých priestoroch.