Kortenový dom II

Interiér

Architekti: Juraj Palovič, Petr Strojný, Photo: Paťo Safko

Interiér kortenového domu vychádza už z jeho architektonického návrhu. Každý navrhnutý prvok má svoj príbeh, svoje miesto vo väčšom koncepte. Obývačková stena s kuchynskou linkou po celej dĺžke dispozície je napríklad reakciou na obojstranné presvetlenie priestoru. Parapetná lavica splývajúca s podlahou nie je len lavicou pod oknom ukrývajúcou radiatory, ale zároveň je aj podstavou pre otvorený krb. Pri navrhovaní interiéru sme prepojili viacero zámerov, ktoré svojou logickou postupnosťou vytvorili jeden rozmanitý celok.

V strede dispozície sa nachádza dvojramenné schodisko spájajúce tri poschodia. Vstupné podlažie čiastočne zapustené do terénu sa skladá z predsiene, hosťovskej izby, technického zázemia a garáže pre dve autá. Na prvom nadzemnom podlaží sa nachádza všetko, čo manželský pár pre každodenný život potrebuje – obývačka s kuchyňou, spálňa, pracovňa a zázemie. Priestory na tomto podlaží majú z juhovýchodnej strany výhľad na zeleň a mesto, zo severozápadnej časti vyusťujú do vonkajšieho tichého átria. Najvyššie poschodie má bonus v podobe fantastického výhľadu a prístupu na veľkú terasu. Výhľadová terasa je exteriérovým schodiskom prepojená so všetkými terasovými úrovňami domu. Toto podlažie sa tak v budúcnosti dá ľahko prerobiť na úplne samostatnú jednotku – garsónku, alebo ateliér s vlastným vstupom.

Hlavným priestorom interiéru je obývačka s jedálňou a kuchyňou. Po celej dlžke miestnosti, od jedného okna po druhé, sme vytvorili v jednom rastrovanom výraze obývačkovú stenu spolu s kuchynskou linkou. Parapetná lavica pod širokým oknom je z termizovaného jaseňa, rovnako ako podlaha na celom podlaží. Na lavicu sme na stred miestnosti umiestnili geometrické teleso krbu z tmavočierneho plechu. Krb je viditeľný hneď pri vstupe do miestnosti, preto sme stenu oproti vstupu odlíšili betónovou stierkou.

Do priestoru sme vložili tri objekty v tvare L – kuchynský ostrov s barom, jedálensky stôl s mobilnou komodou a sedačku farebne ladenú k podlahe. Rôznym natočením, tieto prvky vytvorili v priestore rôzne zákutia, materiálovo sú ladené k tmavej podlahe alebo bielej stene. Pravouhlé nábytkové prvky vyrobené namieru akcentovo dopĺňa farebné kreslo a tvarovo ich zjemňujú dizajnové stoličky s oblúkovými operadlami.

V ostatných miestnostiach sa paleta materiálov opakuje. Vo fitness miestnosti s výhľadom vytvára nástenný obklad z tmavého jaseňa o stupeň komornejšiu atmosféru. Na vstupnom, technickom podlaží sme drevenú podlahu vymenili za priemyselný epoxid. Farebné akcenty sme sa v celom dome snažili použiť v prijateľnej miere a na presne vybraných detailoch.