Impact HUB

Flexibilný coworking vs klasické kancelárie

Architekti: Juraj Palovič, Petr Strojný, Photo: Natália Jakubcová, Video: Andrej Ižold

Coworkingový priestor predstavuje pre jednotlivcov a firmy nielen možnosť zdielania jedného pracovného priestoru, ale aj vzájomných skúseností, nápadov a hlavne nákladov na prenájom. Členstvá, alebo prenájom si často môžu nastaviť flexibilne podľa reálneho využívania priestoru. Podľa biznisového modelu a lokálnych možností daného coworkingového konceptu je nastavený aj mix a využívanie jednotlivých priestorov. Model fungovania sa však môže kedykoľvek v čase zmeniť, preto navrhnutý priestorový koncept sa musí vyznačovať vysokou mierou flexibilty.

Impact HUB Bratislava je založený na jednoduchej zmene openspace-u na eventový priestor. Cez deň má openspace kapacitu 20-30 pracujúcich ľudí, večer ho je možné zmeniť na eventový priestor pre 120 ľudí. Pri klasických kanceláriach je zdieľaný priestor často minimalizovaný na chodbu a kuchynku. V Impact HUBe je pomer medzi plochami spoločných a prenajímaných priestorov podstatne väčší, aj vďaka čomu tu pracovné prostredie nepripomína typické kancelárie.

Pôvodny stav interiéru na Hviezdoslavovom námestí sme vizuálne našli v duchu 90-tych rokov – štvorcové koberce, nízky kazetový strop, manažérske koje s olištovanými svetlíkmi, všetko zakapotované. Základom nového konceptu s relatívne nízkym rozpočtom bolo zbaviť sa všetkého nadbytočného a zrecyklovať, čo sa dá.

Rozšírili sme priestor s vysokými oknami a výhľadom na námestie a vytvorili z neho hlavný pracovno-eventový priestor. Na južnú fasádu sme umiestnili lukratívnejšie kancelárie na dlhodobý prenájom, na dvorovoú fasádu zase lounge s barom, zázemie a zasadacie miestnosti s jednorázovejším využitím. Miestnosti s fasádou orientovanou na sever sme s hlavným pracovným priestorom vizuálne prepojili ďaľšími svetlíkmi a presklenenou stenou. Koberec nahradil priemyselný epoxid, kazetový strop sa rozobral, inštalácie ostali priznané, celková výška priestorov sa automaticky zvýšila. Preglejkový obklad s nikami na dvere, recepciu, sedenie a výťah prekryl nové kancelárie a konferenčnú miestnosť. Výhľad na stromy a námestie doplnili v openspace farebné rámové dvere a eventové pódium so staroružovým závesom.

Nábytkovo je priestor vybavený kancelárskym nábytkom od firmy Wiesner Hager a niekoľkými kusmi nábytku IKEA v kombinácii s výraznejšími stolárskymi prvkami v štýle DIY, ktorý dotvára komunitnú atmosféru Impact HUBu. Náklady na realizáciu interiéru znížili svojou pomocou aj zanietení jednotlivci a dobrovoľníci, a tiež sa tak pričinili o vznik komunitného priestoru v inak exkluzívnom prostredí Hviezdoslavového námestia.