Horehronské múzeum

Návrh etnografickej expozície, Brezno

Autori: Juraj Palovič, Petr Strojný, Jakub Čerešník, Lukáš Bím

Priestory roľnícko-remeselnej usadlosti, ktoré sú predmetom riešenia návrhu sa skladajú zo šiestich miestností s úplne odlišným charakterom. Tvarovú rozmanitosť klenieb navrhujeme v každej z miestností materiálovo zjednotiť bielou omietkou. Prevažnú časť expozície s exponátmi do priestoru vkladáme. Na stenách ostane iba text, doplňujúce obrazové informácie k jednotlivým predmetom navrhujeme použiť vo videoprezentáciach na lcd displejoch.

Pracujeme s dvomi základnými mobiliárnymi prvkami – 1) otvoreným archívom a 2) exponátnym podstavcom. Otvorený archív je súbor menších objektov (ník), v ktorých sa vždy ukrýva jeden exponát. Vizuálne pôsobí archív ako jeden celok, v ktorom má každý predmet svoju dôležitosť. V miestnosti 1.08 predstavuje archív samotné múzeum a jeho zbierkový fond. Rozmanité exponáty spoločne vytvárajú mozaiku, koláž predstavujúcu život a kultúru horehronského regiónu v jednom pohľade. Exponátny podstavec z dubového masívu má rozmerovo šírky 70, 100 a 120cm a výšku 40cm (výnimkou je podstavec na figurínu – v 20cm). Každý podstavec združuje exponáty s jednou témou. Podtémy / podskupiny sú vytvárané pomocou prídavných podstavcov z ocelových platní v rôznych výškových úrovniach (+5, +20, +35cm), prípadne šikmými platňami pre vertikálne uložené predmety, alebo figurínovými tyčami. V prípade potreby je možné ocelový podstavec prekryť presklenou vitrínou. Základné mobiliárne prvky sú doplnené o Roštársky stôl, kypy s presklenou podlahou, vešiak s naťahanými plátnami a vitrínou na farbiarske nádoby pod schodiskom. Zvolené materiály mobiliáru a jeho vizuálny koncept majú za cieľ evokovať zmysel pre remeselný detail, ktorý bol v minulosti v rámci remeselných zručností štandardom.

Technologické riešenie návrhu expozície počíta so základnými zariadeniami – 1) lcd displeje s videoprezentáciami k blokom región a modrotlač, 2) slúchadlá s audioprezentáciami k jednotivým témam / miestnostiam, alebo vybraným exponátom a 3) projekcia na plátno, alebo záves. Expozícia je osvetlená primárne reflektormi na závesných vodiacich koľajniciach, v kombinácii so zavesenými kruhovými led svietidlami. Tienenie je zabezpečené zatemňovacími roletami medzi vnútornými a vonkajšími rámami okien.