Dom Slavkov

Architekti: Petr Strojný, Photo: Juraj Palovič

Nenápadny dom na úzkom nárožnom pozemku v novovznikajúcej zástavbe pre manželský pár na dôchodku bol výzvou vo viacerých ohľadoch. Investor požadoval rýchlu výstavbu realizovateľnú aj v zimnom období a energeticky úsporný dom s nízkymi prevádzkovými nákladmi. Z nášho pohľadu bolo zásadné vytvoriť príjemné miesto na bývanie, ktoré v nahustenej zástavbe poskytuje dostatok kľudu a súkromia, zároveň sa však neuzatvára pred svojim okolím a spoluvytvára verejný uličný priestor.

Hlavným motívom kompozície a pomyselným “srdcom” celej stavby je pred okolím chránené átrium, ktoré prirodzene prepája život vnútri domu s životom vonku. Vzniklo tak miesto pre posedenie s rodinou, či priateľmi, ktoré poskytuje dostatok súkromia a pritom je prístupné z ulice, záhrady i interiéru. Vďaka umiestneniu átria je taktiež možné získať južné slnko do všetkých obytných miestností. Dispozícia je usporiadana okolo pozdĺžnej severojužnej komunikačnej osi, ktorá logicky vyplýva z pretiahnutého tvaru pozemku.

Béžový odtieň fasádnej omietky farebne ladí s miestnym lomovým kameňom uloženým v nízkych gabionoch, ktoré tvoria oplotenie pozemku. Kamenné steny kombinované so zeleňou a otvorenou vstupnou predzáhradkou navodzujú príjemnú atmosféru a oživujú verejný priestor ulice. V interiéri sú kombinované teplé tóny dubového dreva s bielou farbou a farebnými akcentami nábytkových prvkov. Tým najvýraznejším sú veľkoformátové ručne malované posuvné dvere oddeľujúce obývaciu miestnosť od kuchyne s jedálňou.

Zelená strecha chráni drevostavbu pred letným prehrievaním a aspoň čiastočne vracia zastavanú plochu späť prírode. Konštrukciu domu sme navrhli z masívnych drevených prefabrikovaných CLT panelov, ktorá umožňuje jednoduché a funkčné zabezpečenie vzduchotesnosti bez použitia fólií, vytvorenie obvodovej steny s výbornými tepelnoizolačnými vlastnosťami pri minimálnej hrúbke a rýchlu výstavbu i v zimnom období. Vykurovanie domu je riešené ako teplovzdušné s riadenym vetraním a rekuperáciou tepla. Systém doplňuje zemný výmeník na predhrievanie vzduchu a teplovodné solárne kolektory pre ohrev teplej vody. Vznikla tak stavba dosahujúca takmer parametre pasívneho domu.