Dom BOK

Architekti: Architekti.sk + Palovič, Strojný

Dom na chorvátskom ostrove Pag je kompletnou rekonštrukciou a nadstavbou staršieho objektu. Hlavnou výzvou projektu bol extrémne krátky čas určený na realizáciu stavby pri relatívne veľkých zásahoch. Rekonštrukcia musela byť hotová za 9 mesiacov a stavať sa mohlo len mimo turistickej sezóny od októbra do júna.

Stavba je vsadená do strmého terénu so vstupom na pozemok v jeho najvyššom bode. Na štyroch podlažiach sa postupne smerom dole k moru odkrývajú 3 oddelené apartmány aj s ich priľahlými vonkajšími terasami. Každý apartmán má svoju prestrešenú terasu s výhľadom na more, ale aj otvorenú zatrávnenú terasu plnú slnka. Hlavný apartmán s tromi spálňami a fitness miestnosťou má ako bonus južnú terasu so sedením v tieni borovice a výhľadom na olivovníky.

Paleta použitých materiálov sa skladá z bielej omietky, bielej škridle, heveového preglejkového deckingu a miestneho lomového kameňa ukladaného do gabionových košov. Hlavnému pohľadu od mora dominuje severná hmota domu s plytkou valbovou strechou a fasádou so štvorcovými otvormi loggií a samotných okien. Naopak z loggií a väčšiny terasových priestorov je bezkonkurenčný výhľad na miestnu zátoku s pozadím pohoria Velebit.