Byt JES

Architekti: Juraj Palovič, Petr Strojný

Byt v novostavbe na bratislavskej Kolibe bol pôvodne v štandardnom vybavení – podlaha z bieleného dubu, biele obložkové dvere, béžový obklad v kúpeľni. Vybavenie z neutrálnych materiálov, s ktorými sa v interiéri dá ďaľej pracovať. Dispozícia trojizbového bytu nemala žiadnu problematickú časť – hlavná spálňa s šatníkom, pracovňa/detská izba, zázemie a obývacia hala s kuchyňou v jednom priestore. Nič sa nemuselo búrať, interiér sa iba vkladal do existujúceho stavu. Hlavnými prvkami interiéru sa stala stena s obkladom a tapetou v hlavnom obývacom priestore, ktorú je vidieť už od vstupu do bytu a samozrejme kuchyňa s jedálenským stolom.

Pri vstupe do obývačky je náprotivná stena s obkladom prvá vec, ktorú v miestnosti uvidíte. Sedem metrov dlhú stenu sme vizuálne rozdelili na dve časti – na drevený obklad s profilmi z dubového masívu na farebnom podklade a na druhú časť s tmavou tapetou s rastlinným motívom. Tapeta od Annet Weelink má jeden neopakujúci sa motív a preto pôsobí skôr ako veľkorozmerný obraz.

Na obkladovú stenu materiálovo nadväzuje kuchyňa prevažne v prírodnom dube, s tmavozelenými vrchnými skrinkami a béžovým kameňom so zvýšeným čelom. Spolu s obkladom a tapetou tvoria v hlavnom priestore bytu jeden celok. Jedálenský stôl na mieru má zošikmenú nerezovú podnož a dubovú dosku s oblúkmi, aby sa dalo okolo neho jednoduchšie pohybovať.

Orientácia okien je na západ-severozápad s poobedňajšími slnečnými lúčmi dopadajúcimi na chránenú loggiu a sedačku v obývačke. Umiestnenie sedačky na tejto strane bolo dané práve presvetlením a orientáciou celého bytu. Stena s televízorom na lavici v prírodnom dube má tiež svoj obklad z dubových profilov, ale v čiernenej verzii na čiernom podklade. Kombináciu materiálov dopľňa koberec so štrukturovaným čierno-bielym vzorom.

Prírodný dub, tmavozelená a čierna farba použitá na obkladoch a kuchyni tvoria hlavnú paletu materiálov v obývacej miestnosti. Zvyšným priestorom bytu dominuje biela farba stien a dverí, ktorá je doplnená o niekoľko atypických stolárskych prvkov v prírodnom dube. Vo vstupnej hale je to veľká šatníkovo-sedacia nika na kolieskach, v spálni skriňová zostáva s posúvnymi dvermi a v kúpelni komoda pod umývadlom.